..Auschwitz Birkenau..

13. dubna 2013 v 13:25
11. duben..
Když se řekne toto datum, tak se vám mohou vybavit různé věci. Třeba jako, že to je 101. den v roce. Nebo, že v tento den roku 1792 byla ve francii vynalezena gilotina a roku 1814 byl Napoleon Bonaparte vyslán na ostrov Elba. Či roku 1945 Americká armáda osvobodila koncentrační tábor Buchenwald. A roku 1970 odstartovala vesmírná loď Apollo 13 a ten samí rok oznámyl Paul McCartney svůj odchod z nejslavnější skupyny Beatles. A nesmím zapomenout, že v roce 1976 byl vytvořen první osobní počítač Apple I.
No mě, když se řekne 11 duben, tak se mi vybaví školní výlet do koncentračního tábora Osvětim-Březinka v Polsku.
Ráno v 7 jsme vyjížděli, jeli jsme autobusem a já s kamoškou Sabčou jsme seděli úplně ve předu za řidičem, páč nikde jinde nebylo místo. Celou cestu až do Ostravy jsme poslouchali písničky a v Ostravě jsme se šli podívat na miniatury. Už sem tam jednou byla, takže jsme se u všech rychle vyfotily a pak jsme šli s holkama do města, páč sme měli ještě hodinu a půl rozchod. No, samozdřejmě jsme se ztratili, když jsme hledali nějakou slušnou restauraci s normálním jídlem, ale potom jsme jen tak z ničeho nic narazily na KFC. :D* (tady máte pár fotek z tech miniatur. Svou fotku tam raději dávat nebudu, vypadám tam totiž strašně..Ale kamošinu fotku si tu nemůžu prostě odpustit..)*
Potom jsme už šli k autobusu a vyjeli jsme. Vůbec nešlo poznat, že už jsme přejeli hranice, spíš si pamatuji jak Sabča rychle psala SMSky, že už je za hranicemi a nevzalo ji to ani 1 korunu. -,- Pak se mi zbláznil operátor a pořád dokola mi posílal SMSky, že jsem v Polsku. Copak nestačí jedna? :D No, to je vedlejší..
Když jsme dojeli do Osvětimi, tak jsme asi cca 10min. čekali, až na nás dojde řada. Stáli jsme těsně před vchodem a hned vedle nás stála taková skupinka cizinců. Pamatuju se ty jejich nechápavé pohledy, když nás poslouchali, jak se mezi sebou bavíme. :DD a byly strašně sladcí, hlavně ten jeden. :')
Pak jsme teda vešli dovnitř a dostali jsme sluchátka a potom dál jsme dostali nějaký vysílač-přehrávač :D Já si ze začátku myslela, že to je foťák, páč to bylo celé černé a mělo to z jedné strany jenom takový stříbrný kruh a prostě mi to připomínalo foťák. :D No, poté velké tlačenici uvnitř jsme konečně vyšli ven z té budovy. Venku nám ten pán řekl, že si to máme naladit na 3 a že ho máme následovat. Ještě si pamatuji, že na čtverce na té vysílačce byla ta druhá skupina od nás a na jedničce byly nějací větnamci, ale to je zas z jiného soudku.. Jméno toho pána co nás tam prováděl si už nepamatuji, nejen že bylo typicky polské jméno, ale i těžké na vyslovení a pro mě bylo k zapomnění..
Hned první zastávka byla před tou branou -Arbeit macht frei- Hned první otázka byla, co to znamená. Tak jsem řekla -práce osvobozuje- A on nám k tomu řekl, že to je sice pravda, ale e skutečnosti to není pravda, protože jedině smrt osvobozuje.
No, tak udělala jsem takovou menší koláž fotek z právě té Osvětimi..
Úplně nahoře máte tu bránu a v pozadí máte kousek domu. Docela mě zarazilo, že na tu dobu, to jsou celkem pěkné baráky. Možná to je jen tak upravené kvůli návštěvníkům nebo možná kvůli tomu, aby to víc připomínalo vězení..
Na další fotce jsou ty vlasy. Ten pán nám říkal, že to je jenom tuna vlasů, že ve skutečnosti jich bylo mnohem víc. Dále následuje ta hromada brýlí. Trošku mě jich bylo líto, protože to jsou převážně samé Lenonky a v letošní době jsou pravé Lenonky drahé.. Vím, že na další fotce to tak trošku nejde poznat, ale je to obrovská hromada bot. Hodně jich bylo bez tkaniček a nějaké byli celkem i pěkné. Potom následují ty plechovky, teď si nepamatuji, jestli v nich tenkrát nebyly ty jedovaté plynové kamínky nebo jestli v nich nebylo jídlo. Zrovna toto my vypadlo.. V levo dole byla strašně moc velká hromada různých kastrolů a hrnků, které tam našly. Hned vedle na fotce jsou samé hřebínky, smetáky, štětce a takové ty holýtky na vousy. To si pamatuji, že nám tam říkali, že jim to ti dozorci kradli. Potom následovala taková obří síň, ve které byly samé kufry a proutěné koše. Tam nám říkali, že si je ti lidé podepisovaly, aby je potom dostaly nazpátek. Vím, že jsem si tam fotila kufr, na kterém stálo -Jindřich Veselý, Brno 4234- taky tam byl kufr jedné paní Zdenky, která je z Česka a do dnes žije. Zvali jí tam, ale ona jim řekla, že jí to jednou stačilo. No a na té poslední fotce je jídlo co tam dostávali. To černé je kafe. Nechutnalo to jako kafe, jen to mělo stejnou barvu a proto tomu tak říkali. To bílé byla polévka. Byla v prážku a byly v ní kusy trávy a hlíny. A tam ta kostka, to je kus chleba s margarínem..
Bylo to nechutné, co nám tam ukazovali. Bylo to necutné, smutní i dojemné. Všude nás tam doprovázely obří černobílé fotografie. Byla tam fotka ženy, která tam ztratila 20kg a právě na tu podvyživenost umřela. Také tam po chodbách byly obrázky tech lidí. Všichni, jak muži, tak i ženy byly vyfocení v modro-bílém pruhovaném oblečení. aby kdyby chtěly utéct, tak je mohli rychleji rozpoznat. Byl to takový divný pocit, prohlížet si jejich fotky..
No a pak jsme jely autobusem s tím pánem do Březinky..
Mě, když se řekne Osvětim, tak se mi hned vybaví spíše Březinka. Brána smrti, koleje, ty baráky, stodoly.. Ten pán, co nás tam prováděl nám říkal někde u zříceniny toho hlavního domu, ať si stáhnem film Šedá zóna/ The grey zone. Je to prý film o holčičce, která přežila plynovou komoru..
Dál nevím co dodat.. Pokud máte nějakou otázku, můžete psát do komentů. A ještě bych se chtěla omluvit, za to že jsem sem celej týden nepsala žádný články, ale vůbec v poslední době nemám čas..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Denn Kamze Denn Kamze | Web | 13. dubna 2013 v 22:45 | Reagovat

V Osvětimi jsem také byla - se školou.

2 mini267 mini267 | Web | 14. dubna 2013 v 11:03 | Reagovat

chcela by som tam ísť...je to miesto,kde si človek uvedomí,čo dokáže.je to smutné,ale treba si takéto veci pripomínať na výstrahu

3 michaeela michaeela | Web | 14. dubna 2013 v 12:08 | Reagovat

Tvůj komentář mě hrozně potěšil, děkuju moc. Takových lidí je hodě málo, kteří to umí říct, proto jsou hodn vyjímeční, teda aspoň pro mě:)

V Ostvtimi jsem nebyla, ale nkolikát jsem byla v Terezíně. Je to šílený když nás bylo 25 a nacpali do jedné malé mistnosti a pak nám řekli žejich tam bylo třeba 600 néli víc, jeden po druhém umírali, bylo to děsný.  A je to dost zvláštní pocit, když se pak ve vytrýnkách koukáš na to oblečení které měli na sobě a hračky se kterými si hráli děti.

4 Adiw Adiw | Web | 14. dubna 2013 v 16:13 | Reagovat

Ja som tam bola asi 2 roky dozadu a bolo to super. Pekné fotky :-)

5 mrtvyptak mrtvyptak | Web | 14. dubna 2013 v 19:44 | Reagovat

tvuj komentar me uzasne potesil:)
Kdyz jsem byla v Osvetimi zblaznila jse mse do tohoto tema..zidi,holocaust doted me to fascinuje. taky jsem zjistila,ze tam umrela moje prababicka.
ty fotky +1

6 Appy Appy | Web | 14. dubna 2013 v 22:02 | Reagovat

Díky moc za komentář! Potěšil :))
Do Osvětimi bych se chtěla taky jet podívat. Asi tam pojedeme příští rok se školou. Vůbec se ti nedivím, že to bylo smutné.. Už jenom ten pocit, že se nacházíš někde, kde umřela taková spousta lidí! Byli jste taky v plynové komoře?

7 mouli-e mouli-e | E-mail | Web | 14. dubna 2013 v 22:34 | Reagovat

Woow :) Nikdy jsem se o židovství,koncentrační tábory atd. nezajímala.Ale.Ve škole se otevřelo něco jako "projekt nebo soutěž " a to o fotky na koncetrační tábor.Všude jsme kreslili a dělali různé zajímavosti s židovskou hvězdou se svícnem a musela jsem si pročíst různé věci ohledně židovství.A začalo mě to brát.Do Osvětima bych se strašně chtěla podívat.A hrozně ti závidím.Fotky i článek dost zajímavé :) ještě se tu objevím :)

Btw : Děkuju.Jsem ráda,že se ti článek líbí :) ano tohle spojení mě hold nějak napadlo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama